CNA یا آداپتور شبکه همگرا (Converged Network Adapter)

CNA یا آداپتور شبکه همگرا (Converged Network Adapter)

آداپتور شبکه همگرا (CNA) یک کارت رابط شبکه (NIC) است که شامل هر دو کانال فیبر (FC) می شود. حال می خواهیم بدانیم که این عبارت در عمل یعنی چه؟

در شرکت‌های سازمانی بزرگ ، سرورهای اصلی حداقل  دارای دو آداپتور – FC HBA (آداپتور میزبان FIber Channel Host) و Ethernet NIC (کارت رابط شبکه اترنت) برای اتصال به شبکه ذخیره سازی (FC) و شبکه رایانه ای (اترنت) هستند. آداپتورهای شبکه همگرا یا converged network adapter (CNA) عملکرد هر دو آداپتور ذکر شده را را به هم متصل می کند. اگر می خواهید درباره این موضع بیشتر بدانید همراه ما باشید.

آداپتور شبکه همگرا یا CNA

برای بررسی دقیق تر CNA تصویر که حاوی دو نمودار است را مشاهده کنید در نمودار ها، هر دو تنظیم سنتی با FC HBA + NIC و تنظیمات جدید با CNA / FCOE نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید ، با تنظیم در نمودار اول ، دو آداپتور جداگانه در سرور برای اتصال به شبکه رایانه ای مبتنی بر اترنت و شبکه ذخیره سازی مبتنی بر FC مورد نیاز است.

اما در نمودار دوم فقط یک آداپتور (Converged Network Adapter – CNA) استفاده شده است. که هم ترافیک اترنت و هم ترافیک FCOE را در یک کابل حمل می کند.

این کابل به یکی از پورت های اترنت در سوییچ CAN متصل می شود که هم دارای پورت اترنت و هم دارای فیبر چنل (FC) است. سوئیچ CNA ترافیک FCOE را به ترافیک کانال فیبر تبدیل می کند تا از طریق شبکه فیبر کانال به FC SAN ارسال شود. ترافیک شبکه مستقیماً از طریق شبکه اترنت به LAN ارسال می شود.

نکات برجسته در مورد CNA – آداپتور شبکه همگرا:

 • Fiber Channel Over Ethernet (FCOE) استانداردی است که ترافیک کانال فیبر (FC) را از طریق بسته های اترنت برای اجرا در شبکه های اترنت محصور می کند.
 • آداپتور شبکه همگرا (CNA) با استفاده از رابط توسعه PCI Express به سرور متصل می شود.
 • CNA می تواند کار پردازش پروتکل FCOE را بارگیری کند، در نتیجه منابع CPU سرور را از انجام آن کار آزاد می کند.
 • تنظیمات جدید با شبکه های فیبر کانال ، FC سوئیچ ها و برنامه های مدیریت کانال فیبر کار می کند. برخی از فروشندگان حتی برنامه های مدیریت همگرا را برای محصولات کانال فیبر خود به همراه CNA – Adapter Network Converged / FCOE ارائه می دهند.
 • از آنجا که اکثر آداپتورهای شبکه همگرا از 10 گیگابایت (10 گیگابایت پیشرفته اترنت) پشتیبانی می کنند، عملکرد شبکه که هم شبکه و هم ترافیک ذخیره سازی را حمل می کند باید به اندازه کافی خوب باشد و از آنجا که CNA از همان استانداردهای اترنت پیروی می کند.
 • سوئیچ های خاصی وجود دارد که از قابلیت های FCOE در پورت های اترنت خود پشتیبانی می کنند. آنها یا به صورت سوئیچ های مستقل با هر دو پورت اترنت / FCOE و پورت های FC و یا از سوئیچ های شاسی دار پشتیبانی می شوند که از هر دو ماژول Ethernet / FCOE و FC Blade پشتیبانی می کنند.
 • برخی از فروشندگان این سوئیچ های پشتیبانی کننده از FCOE را فقط به عنوان اترنت (با قیمت پایین تر) برای اتصال به شبکه رایانه ارائه می دهند. اما  ویژگی های FCOE & FC می تواند در آینده یا هر زمان که لازم باشد ، در آن گنجانده شود.
 • استاندارد اترنت پیشرفته همگرا برای شبکه های مرکز داده و برای حمل ترافیک FCOE توصیه می شود، اما اجباری نیست. بنابراین ، سوئیچ های مبتنی بر FCOE می توانند با سوئیچ های معمولی مبتنی بر اترنت نیز کار کنند.
 • CEE – Converged Enhanced Ethernet باعث ایجاد اعتماد بیشتر در شبکه ذخیره سازی FCOE می شود زیرا با معرفی برخی از ویژگی ها مانند کنترل جریان، اعلان تراکم، انتخاب انتقال پیشرفته، پروتکل تبادل قابلیت DCB و غیره، رفتار از دست رفته اترنت را از بین می برد.
 • CNA از گیرنده های مس و فیبر با فاکتور فرم SFP Plus پشتیبانی می کند.
 • فروشندگان مجازی سازی سرور از آداپتورهای شبکه همگرا برای کاهش بیشتر سخت افزار مورد نیاز مراکز داده پشتیبانی می کنند.
 • اگر بلافاصله به شبکه ذخیره سازی نیازی نباشد ، از آداپتورهای شبکه همگرا می توان به عنوان کارت شبکه 10 گیگ مستقل (کارت های رابط شبکه) استفاده کرد. بعدا می توان ویژگی های FCOE & FC SAN را اضافه کرد.

مزیت اصلی CNA

مزیت اصلی Converged Network Adapter کاهش تعداد آداپتورهای مورد نیاز سرور، کاهش میزان کابل ها، کاهش میزان پورت های سوئیچ، کاهش تعداد اسلات های PCI Express (در سرور) است.

اگر در حوزه نصب و پیکربندی شبکه فعالیت دارید، به فروشگاه رایان وی آی پی سری بزنید. شما می توانید تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه با هر نوع سوئیچ و کابل و آداپتور، را از رایان وی آی پی دریافت کنید. همچنین ارائه لپ تاپ استوک، سرور استوک و… در فروشگاه ما فراهم شده است.

بسیار سپاسگزاریم که در این بخش همراه ما بودید.

منابع:

http://excitingip.com/1870/what-is-a-converged-network-adapter-cna

https://searchstorage.techtarget.com/definition/converged-network-adapter-CNA

 

ادمین RayanVIP
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *