مدیریت و نظارت بر سرورها از هر کجا با تکنولوژی ILO

ilo

ILO چیست؟ روش های دسترسی و پیکربندی آن کدام اند ؟ در این نوشته به شکل مفصل درباره این تکنولوژی صحبت خواهیم کرد.

تکنولوژی ILO به چه معناست؟

شرکت های تولید کننده سرور نظیر HPE، DELL،… هرکدام ابزاری مفید را درقالب نامی شخصی سازی کرده و در سرورهای خود قرار داده اند . معروفترین این ابزار که به جهت استفاده بسیار وسیع از سرور های نو و استوک HP در ایران ،بارها نام آن را شنیده اید و از آن استفاده کرده اید Integrated Lights-Out یا  iLO نام دارد.

Integrated Lights-Out (iLO)  یک ماژول مدیریت سرور از راه دور است که به عنوان یک چیپ روی برد سیستم های سرورهای HP ProLiant و Blade تعبیه شده است و امکان کنترل و نظارت بر سرورهای HP را از یک مکان از راه دور فراهم می کند. HP iLO management ابزاری قدرتمند است که چندین راه حل برای پیکربندی، به روزرسانی ، نظارت و اجرای سرورها از راه دور را فراهم می‌سازد.

کارت مدیریت iLO تعبیه شده روی سرور باید دارای اتصال شبکه و آدرس IP خاص خود باشد که مدیران سرور می توانند از طریق سیستم نام دامنه (DNS) و (DHCP) یا از طریق یک شبکه مدیریت اختصاصی جداگانه به آن متصل شوند. iLO یک کنسول مبتنی بر وب از راه دور فراهم می کند تا به وسیله آن مدیریت سرور از راه دور میسر شود. پورت iLO یک پورت اترنت است که می تواند از طریق ROM-based Setup Utility (RBSU) فعال شود.

کارهایی که به کمک تکنولوژی ILO می توانید انجام دهید

ابزار مدیریت iLO به کاربر اجازه می دهد تا اقدامات زیر را از راه دور روی سرورها انجام دهد:

  1. سرور را روشن و خاموش کند.
  2. سرور را مجدداً راه اندازی کند.
  3. بدون توجه به وضعیت سیستم عامل سرور ، سرور را کنترل کند.
  4. میزان مصرف برق را اندازه گیری کند.
  5. به لیست های مربوط به رویدادهای سیستم و گزارشات مدیریت یکپارچه HP دسترسی پیدا کند.
  6. و برخی کارهای دیگر

ادمین می تواند تنظیمات دسترسی iLO ، از جمله تنظیمات سرویس و گزینه های دسترسی را تغییر دهد. ویژگی هایی که کاربراصلی یا ادمین در صفحه تنظیمات دسترسی وارد می کند برای همه کاربران iLO اعمال می شود.

تنظیمات دسترسی پیش فرض برای اکثر محیط ها مناسب است. مقادیری که در صفحه تنظیمات دسترسی قابل ویرایش هست ، امکان شخصی سازی روش های دسترسی خارجی توسط کاربر iLO برای محیط های تخصصی را فراهم می کند.

روش های پیکربندی ILO

iLO را می توان از طریق چندین روش پیکربندی کرد از جمله:

  • پیکربندی مبتنی بر مرورگر
  • پیکربندی اسکریپت از راه دور
  • دسترسی به iLO RBSU با استفاده از کلید F8

جدیدترین نوآوری های تکنولوژی ILO

سرورهای سری HP 100 شامل گزینه مدیریت از راه دور Lights-Out 100 با ویژگی های محدود هستند. امروزه HP iLO با Integrated Lights-Out Advanced جایگزین شده است (معروف به iLO2 و iLO3). جدیدترین نسخه های HP Integrated Lights-Out 2 (iLO2) و Lights-Out 3 (iLO3) روند نصب سرور را ساده کرده و از راه دور ویژگی  بهینه سازی انرژی را فعال نموده است.

iLO  نسخه ۵ با گردآوری آخرین نوآوری ها در زمینه امنیت و عملکرد، نسل بعدی قابلیت های مدیریت سرور HPE از جمله Silicon Root of Trust، Lock Configuration Lock، One-Button Secure Erase و موارد دیگر را ارائه می دهد.

روش های دسترسی به سرور از طریق تکنولوژی ILO

برای اتصال به سرور از طریق تکنولوژی ILO به دو روش می توان عمل کرد:

1- تنظیم یک آدرس IP برای ILO: با این کار می توانید آدرس IP را در مرورگر خود وارد کرده و پس از نوشتن نام کاربری و کلمه عبور وارد محیط دسترسی مجازی به سرور خود شوید. در این محیط با انتخاب Remote Console مشخص می کنید که قصد دارید به صورت مجازی به سرور دسترسی پیدا کنید.

2- با استفاده از نرم افزار به نام HP iLO Integrated Remote Console نیز می توانید از هرکجای جهان به سرور خود دسترسی پیدا کنید. برای ورود از طریق این برنامه می بایست آدرس آی پی، نام کاربری و کلمه عبور سرور را وارد کنید.

تنظیم امتیازات در ILO

پورتهای TCP / IP مورد استفاده توسط iloقابل تنظیم هستند که امکان مطابقت با نیازهای سایت و پروتکل های امنیتی برای تنظیمات پورت را فراهم می کند. این تنظیمات روی سیستم میزبان تأثیر نمی گذارد. دامنه مقادیر پورت معتبر مانند هر تکنولوژی و ارتباط دیگری بر بستر شبکه از 1 تا 65535 است. اگر کاربر مقادیر خارج از این بازه را وارد کند iLO  از کاربر می خواهد مقدار دیگریانتخاب کند. تغییر این تنظیمات معمولا از طریق مرورگر وب انجام می شود و به SSL نیاز دارد. هنگامی که این تنظیمات تغییر می کند، ILO  برای فعال سازی تغییرات یک ریستارت می شود. برای انجام تنظیمات مراحل زیر را دنبال کنید:

1-به صفحه مدیریت ، دسترسی به تنظیمات بروید.

2-روی تب Access Settings کلیک کنید.

3-در صورت لزوم تنظیمات سرویس را به روز کنید.

4-برای پایان دادن به اتصال مرورگر به کاربران و راه اندازی مجدد iLO ، روی اعمال کلیک کنید.

ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا کاربر بتواند دوباره اتصال برقرار کند.

قابلیت iLO Federation

iLO Federation  همراه با سری G9 اراه شد و به کمک آن می توان هنگام وصل شدن به ILO از یک سرور به صورت همزمان چندین سرور را از طریق یک دستگاه کنترل کرد. مواردی که می توان روی چندین سرور به کمک iLO Federation  اعمال کرد به شرح زیر است:

اجازه خاموش یا روشن کردن چندین سرور باهم

به اشتراک گذاشتن مصرف برق در میان سرورها

ارائه و یا باز پس گیری مجوزها روی سرورها برای انجام سریعتر مجوز iLO و آپدیت سریعتر Firmware و.. همگی از طریق این قابلیت صورت می‌گیرد.

نتیجه گیری

به صورت خلاصه در رابطه با این تکنولوژی باید بگوییم که ILO یک قابلیت مهم است تا به همراه مجموعه ای از مشخصات استاندارد و تعریف شده برای مدیریت  پلتفرم مبتنی بر سخت افزار راه حلی جهت کنترل و نظارت بر سرورها را به صورت مرکزی فراهم کند. در توسعه سرور های شرکت HPE،iLO در واقع یک پردازنده هوشمند مدیریت از راه دور است که در بسیاری از سرور های HP در کنار سایر تراشه ها است و موجب می شود ادمین شبکه به راحتی و از را دور بتواند کنترل کاملی روی  سرورها داشته باشد.

 

منابع:

https://www.techopedia.com/definition/2217/integrated-lights-out-ilo

https://www.hpe.com/emea_europe/en/servers/integrated-lights-out-ilo.html

 

 

 

 

ادمین RayanVIP
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *