تفاوت کارت گرافیک های Nvidia مدل های RTX , GTX, quadro,Tesla, Grid

تفاوت کارت گرافیک های Nvidia مدل های RTX , GTX, quadro,Tesla, Grid

اگر میخواهید یک رایانه جدید را تهیه کنید یا می خواهید واحد پردازش گرافیک (GPU) رایانه موجود خود را به هردلیل از جمله قدیمی بودن تغییر دهید، با مراجعه به بازارهای آنلاین و حضوری مانند رایان وی آی پی که در هر دو زمینه فعالیت می‌کند برای خرید کارت گرافیک گزینه های مختلفی در مقابل شما وجود خواهد داشت از جمله rtx , gtx, quadra,tesla, grid که شما نمی دانید منظور از همه اینها چیست و ممکن است تصمیم اشتباهی بگیرید

هدف این مقاله کمک به شما در چنین شرایطی است ، در این نوشته تفاوت کارت گرافیک های Nvidia مورد بررسی قرار گرفته و سعی شده است تفاوت اساسی بین این اصطلاحات را بررسی کند.

کارت گرافیک GTX چیست؟

کارت گرافیک GTX مخفف Giga Texel Shader eXtreme است و با نام تجاری GeForce متعلق به Nvidia است که اولین بار در سال 2008 با سری 200 با نام رمز تسلا معرفی شدند. اولین محصول در این سری GTX 260  بود که از نوع GTX 280  گرانتر بود. معرفی این کارت گرافیک ها نیز بر روی نامگذاری ها تأثیر گذاشت و از زمان انتشار این کارت ها به بعد، GPU  های انویدیا از یک طرح نامگذاری استفاده کردند که دارای پیشوند GTX / GT  است و به دنبال آن شماره مدل آنها می آید.

انویدیا با ارائه نسخه های مهم دیگر در این مجموعه، میکرو معماری خود را که کارت‌های خود را براساس آن می ساخت تغییر داد ، یعنی سری 200 و 300 بر اساس معماری تسلا ، سری 400 و 500 بر اساس معماری فرمی و غیره بودند.

آخرین سری GTX 16 از GTX 1650 ، GTX 1660 ، GTX 1660Ti و نمونه های برتر آن تشکیل شده است. این‌ها بر اساس معماری تورینگ ساخته شده اند و در سال 2019 معرفی شدند.

کارت گرافیک RTX چیست؟

کارت گرافیک RTX مخفف Ray Tracing Texel eXtreme است و همچنین تحت عنوان GeForce یک مدل کارت است. کارت گرافیک های RTX به طور ویژه برای پشتیبانی از ردیابی اشعه در زمان واقعی ساخته شده اند که باعث زیباتر نشان دادن فیلم می شود. اولین بار آنها در سال 2018 معرفی شدند و از معماری تورینگ استفاده می کنند. کارت های RTX شامل RTX 2060 ، RTX 2070 ، RTX 2080 ، RTX 2080Ti و Super مشابه 2060 و 2070 هستند.

این کارت ها از پسوند DXR در Microsoft DirectX12 و همچنین DLSS (Deep Learning Super Sampling) پشتیبانی می کنند.

مفهوم GeForce و تفاوت RTX و GTX

GeForce برند پردازنده های گرافیکی است که توسط انویدیا طراحی می شوند و انواع مختلفی مانند GTX و RTX وجود دارد اما اصطلاحاتی که قبل از ،  GTX و  RTX مورد استفاده قرار می گرفت یا وجود داشت ، اصطلاحاتی مانند GT و GS بود که در میان GPU ها محبوب بودند اما امروزه گرافیک های سطح پایینی را ارائه می دهند. در نتیجه برای بالابردن قابلیت پردازش و استفاده بیشتر از برنامه های فشرده گرافیکی ، باید کارت های GTX یا RTX را داشته باشید که مخصوص برنامه های کاربردی گرافیکی مانند بازی ها ، موتورهای گرافیکی و موارد دیگر طراحی شده اند.

آخرین ورودی در سری GTX شامل سری 16XX  است اما به منظور ساده سازی و شباهت ، تفاوت بین GTX 1080Ti  (معرفی شده در سال 2016) و RTX 2080 (معرفی شده در سال 2019) را در نظر می گیریم زیرا کاملاً مشابه اند اما تفاوت های اندکی دارند.

اساسی ترین تفاوت بین این دو این است که RTX مخصوص انجام Real-Time Ray Tracing طراحی شده است. به عبارت ساده تر ، برای ترسیم مسیر نور در یک بازی ویدیویی هنگام تعامل (انعکاس یا شکست) با محیط در زمان واقعی استفاده می شود. این باعث می شود محیط ، بافت و مواد زیبا و خیره کننده ای در بازی ایجاد شود. اما ظاهر بهتر ،تضمین کننده نرخ فریم بهتر نیست. اگر تصاویر برای شما اهمیتی ندارند دلیل بر استفاده از RTX  وجود ندارد و از مانیتور های 4K استفاده نمی کنید GTX 1080Ti در مقایسه با RTX 2080 در برخی از بازی ها می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

کارت گرافیک Quadro چیست؟

کارت گرافیک Quadro

Quadro برند Nvidia برای کارت های گرافیک بود که برای استفاده در رایانه ها برای طراحی های حرفه ای (CAD) ، ایجاد تصاویر (CGI) ، برنامه های ایجاد محتوای دیجیتال (DCC) ، محاسبات علمی و یادگیری ماشین در نظر گرفته شده است.

بازی با کارت گرافیک NVIDIA Quadro کاملاً امکان پذیر است. کارت های GeForce با توجه به هزینه بالای کارت های Quadro ، بسیار بهتر هستند، اما اگر از قبل سیستمی با کارت Quadro داشته اید ، از نظر بازی هایی که می توانید انجام دهید محدودیتی ندارید.

کارت های Quadro توانایی محاسباتی بیشتری نسبت به کارت های GeForce دارند. حافظه کارت های Quadro بسیار بیشتر از کارته ای GeForce است که می‌تواند یک مزیت بزرگ در کار حرفه ای باشد. اگر فقط از کارت گرافیک خود برای بازی استفاده می کنید ، احتمالاً به حافظه 48 گیگابایتی ارائه شده توسط Quadro RTX 8000 نیازی ندارید.

بیشتر بخوانید : نکاتی بسیار مهم در انتخاب کارت گرافیک

کارت گرافیک انویدیا TESLA

Nvidia Tesla نام سری محصولات انویدیا با هدف پردازش جریان یا واحد پردازش گرافیک برای اهداف عمومی (GPGPU) بود که به نام مهندس برق پیشگام نیکولا تسلا نامگذاری شد. محصولات آن با استفاده از پردازنده های گرافیکی از سری G80 شروع به کار کردند و همچنان با انتشار تراشه های جدید همراه هستند.کارت گرافیک های تسلا با استفاده از CUDA یا OpenCL API قابل برنامه ریزی هستند.

خط تولید انویدیا تسلا با خطوط یادگیری عمیق و کارت های GPU AMD Radeon Instinct و Intel Xeon Phi رقابت می کرد.

گفته می شود انویدیا به دلیل وجود اشتباه احتمالی با مارک اتومبیل ، در ماه مه سال 2020 برند تسلا را بازنشسته کرد.  GPU های جدید آن همانند GPU Ampere A100 دارای GPU های Nvidia Data Center هستند.

کارت گرافیک GRID

Nvidia GRID خانواده ای از واحدهای پردازش گرافیک (GPU) ساخت انویدیا است که در سال 2008 معرفی شد و به طور خاص برای بازی در فضای ابری هدف گذاری شده است. Nvidia GRID شامل پردازش گرافیک و کدگذاری ویدئو در یک دستگاه واحد است که قادر است ورودی را برای نمایش تأخیر جریان بازی ویدیویی مبتنی بر ابر کاهش دهد.

در حالی که GPU ها ، و به طور خاص Nvidia ، عموماً برای بازی های ویدیویی در نظر گرفته می شوند ، Nvidia GRID K1 و K2 با خوشه های سرور Supermicro برای استفاده در برنامه های فشرده سه بعدی مانند گرافیک و پیش نویس با کمک رایانه (CAD) ادغام شده اند. در سال 2015 ، مایکروسافت شروع به استفاده از Nvidia GRID به عنوان بخشی از پلت فرم ابری Azure Enterprise خود با هدف استفاده متخصصانی مانند مهندسان ، طراحان و محققان کرد.

 

منابع

https://www.geeksforgeeks.org/gtx-vs-rtx-which-is-better

https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Tesla

ادمین RayanVIP
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *