تکنولوژی رید

تکنولوژی رید (raid)

تکنولوژی رید (RAID) چیست ؟ سطوح مختلف این تکنولوژی کدام اند و تفاوت آن ها در چیست؟

سطوح استاندارد تکنولوژی رید

در این مقاله در رابطه با تفاوت سطوح مختلف تکنولوژی رید صحبت خواهیم کرد. در رابطه با تکنولوژی رید به طور خلاصه باید بگوییم raid در بخش منابع ذخیره سازی اطلاعات، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ذخیره سازی کامپیوترها، سطوح استاندارد تکنولوژی رید شامل مجموعه ای اساسی از پیکربندی های رید است که تکنیک های استرایپینگ، میرورینگ یا توازن را برای ذخیره سازی حجم زیادی از داده ها به کار می گیرد.  رایج ترین آن RAID 0 (استرایپینگ)، RAID 1 (میرورینگ) و RAID 5  و RAID 6 است.

سطوح RAID و فرمت های مربوط به آن توسط انجمن صنعت ذخیره سازی شبکه ای (SNIA) در استاندارد مشترک RAID Disk Drive Format (DDF) استاندارد سازی شده اند.

مقادیر عددی در تکنولوژی رید فقط به عنوان شناسه عمل می کنند و بیانگر عملکرد، قابلیت اطمینان، تولید یا سایر معیارها نیستند،یعنی Raid 5 نشان دهنده تعداد دیسک یا مقدار دیسکی که می توانند بسوزند یا مشخصه دیگری نیست. عدد 5 صرفا نام این Raid می باشد.

در حالی که بیشتر سطوح رید محافظت خوبی در برابر نقص سخت افزاری یا خواندن و بازیابی بخشهای معیوب ایجاد می کنند (به غیر از RAID 0)، اما هیچ محافظتی در برابر از بین رفتن داده ها به دلیل خرابی های فاجعه بار مانند آتش سوزی، سیل و… یا خطاهای نرم مانند خطای کاربر ایجاد نمی کند، در واقعیت تکنولوژی رید تنها یک لایه دفاعی برای جلوگیری از پدیده نابودی داده ها است و می توان گفت تکنولوژی رید تنها یک برنامه بازیابی است و نمی تواند جایگزین یک برنامه پشتیبان شود.

بیشتر بخوانید : Raid controller چیست

در ادامه سطوح مختلف تکنولوژی رید را با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

تکنولوژی رید 0 raid 0

RAID 0 (به عنوان مجموعه استرایپینگ شناخته می شود) داده ها را به طور مساوی بر روی دو یا چند دیسک تقسیم می کند، بدون redundancy یا تحمل خطا. از آنجا که RAID 0 هیچگونه تحمل خطا یا redundancy را ارائه نمی دهد ، خرابی یک درایو باعث از بین رفتن کل دیتا می شود. در نتیجه با وجود داده های استرایپینگ در تمام دیسک ها ، یک خرابی منجر به از دست رفتن کل دیتا می شود. این نوع پیکربندی معمولاً با هدف دستیابی به سرعت و افزایش کارایی اجرا می شود.

راه اندازی RAID 0 (رید 0) را می توان با دیسک هایی با اندازه های مختلف ایجاد کرد، اما فضای ذخیره سازی اضافه شده به دیتا توسط هر دیسک به اندازه کوچکترین دیسک محدود می شود.

به عنوان مثال، اگر یک دیسک 120 گیگابایتی به همراه یک دیسک 320 گیگابایتی استرایپینگ شده باشد، اندازه کل فضا 120 گیگابایت × 2 = 240 گیگابایت خواهد بود. با این حال، برخی از پیاده سازی های RAID اجازه می دهند 200 گیگابایت باقیمانده را برای اهداف دیگر مورد استفاده قرار دهند.

عملکرد رید 0

یک RAID 0 (رید 0) متشکل از n درایو، سرعت انتقال و خواندن و نوشتن داده هایش را تا n برابر بیشتر از میزان هر درایو می شود. در نتیجه، RAID 0 در درجه اول در برنامه هایی که به عملکرد بالا نیاز دارند اما Redundancy ندارند، استفاده می شود. مانند محاسبات علمی یا بازی های رایانه ای ، محیط های تست و Develop…

تکنولوژی رید 1 (raid 1)

RAID 1 شامل یک کپی (Mirror) از مجموعه داده های روی دو دیسک است. فضایی که در این Raid در دسترس خواهد بود اندازه یک دیسک می باشد ، اگر دیسک های این RAID از لحاظ حجم با هم برابر نباشند، در نهایت حجم به دست آمده پس از RAID  اندازه دیسک کوچکتر خواهد بود.این مدل از رید دارای Redundancy یک می باشد.

عملکرد رید 1:

اگر در RAID 1 از دیسک هایی با سرعت متفاوت استفاده شود، عملکرد کلی نوشتن برابر است با سرعت کمترین دیسک.

تکنولوژی رید 5- (raid 5)

RAID 5 شامل استرایپینگ و یک Parity است. اطلاعات برابری بین درایوها توزیع می شود. این امر مستلزم آن است که همه درایوها به جز یک درایو برای کارکردن حضور داشته باشند. پس از خرابی یک درایو واحد، خواندن های بعدی را می توان از Parity محاسبه کرد به گونه ای که هیچ داده ای از بین نرود. RAID 5 حداقل به سه دیسک نیاز دارد.

در این مدل دیتای Parity بر روی تمام دیسک ها پخش می شود تا استرس اضافی بر روی یک دیسک قرار نگیرد. علاوه بر این، از آنجا که همه اعضای RAID در ارائه درخواست های نوشتن مشارکت دارند، عملکرد نوشتن افزایش می یابد اما به اندازه (RAID 0) کارآمد نخواهد بود، زیرا هنوز باید توازن نیز ایجاد گردد.

تکنولوژی رید 6- (raid 6)

RAID 6 با افزودن یک Parity دیگر، RAID 5 را گسترش می دهد. بنابراین، این Parity ها بر روی تمام دیسک ها پخش می گردد.

عملکرد رید 6 :

RAID 6 برای عملیات خواندن Penalty ندارد، اما به دلیل هزینه های اضافی مرتبط با محاسبات برابری ، penalty  در عملیات نوشتن دارد. عملکرد بستگی به نحوه اجرای RAID 6 در ساختار ذخیره سازی نرم افزار ، برای محاسبات شدید توزان ، بسیار متفاوت است و می تواند با همان سرعت درایو فیزیکی با سرعت مشابه RAID 5 بخواند.

خرید هارد

ادمین RayanVIP
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *