مقایسه هارد درایو های تکنولوژی SAS و SATA

هارد درایوهای SAS و SATA

هارد درایوهای SAS و SATA دو فناوری هستند که رایانه ها از آن‌ها برای انتقال داده ها از مادربرد به حافظه و بالعکس استفاده می کنند. تقریبا هر دو فناوری کاری  یکسان انجام می دهند اما از نظر سخت افزاری تفاوت هایی دارند.

  • SAS  به طور کلی گرانتر است و برای استفاده در سرورها یا ورک استیشن ها رایانه ای با پردازش سنگین مناسب است.
  • SATA ارزان تر است و برای ذخیره سازی فایل های دسکتاپ مناسب است.

در این مطلب میخواهیم بگوییم SAS و SATA دقیقا چیست؟ آیا آنها هارد دیسک هستند؟ آیا آنها کابل هستند؟ آیا می توانید آنها را از فروشگاه های الکترونیکی خریداری کنید؟ و به طور کلی چرا باید آنها را بخرید؟

خب، بهتر است از حدس زدن پاسخ این سوالات دست بردارید و با خواندن این مقاله تمام سوالات به وجود آمده را برای خود روشن سازید.

از  SAS  و SATA به عنوان رابط انتقال داده بین مادربور و هارد دیسک یاد می شود و بیشتر برای شناخت نوع هارد دیسک کاربرد دارد.

معمول ترین نوع هارد های SATA  دارای سرعت 7.2K و هاردهای SAS دارای سرعت 10K و 15K می باشد. که این عدد مربوط به سرعت چرخش پلاتر روی هارد است و مسلم است هاردی که عدد بالاتری دارد سرعت پردازش بالاتری دارد.

همانطور که مشاهده می کنید ، SAS  و SATA می توانند بخشی حیاتی از فرآیندی باشند که رایانه شما از آن برای ذخیره و بازیابی اطلاعات استفاده می کند.

توصیف SATA

SATA مخفف “”serial advanced technology attachment به معنی “پیوست سریالی فن آوری پیشرفته” می باشد. پیوست فناوری پیشرفته (ATA) شکل قبلی این فناوری بود که در زمان هایی که ارتباطات به صورت موازی برقرار می گشت، استفاده می شد و اکنون SATA جایگزین آن شده است.

SATA در 2 زمینه اجرا می شود:

  1. یک کابل SATA
  2. اتصالات SATA ، که کابل به آنها متصل می شود (پورت ها).

اتصالات SATA را در مادربردها و هارد درایو ها پیدا خواهید کرد. توجه داشته باشید که SATA به خودی خود یک درایو ذخیره سازی نیست. بلکه این درایوهای ذخیره سازی هستند که با اتصالات SATA ساخته می شوند.

رابط SATA با موارد زیر ساخته شده است:

  1. دو  هادی برای ارسال داده
  2. دو هادی برای بازیابی داده ها

همچنین یک کابل برق  وجود دارد که درایو حافظه داخلی را تغذیه می کند.

توصیف SAS

SAS مخفف “serial attached SCSI” به معنی سریال پیوست شده SCSI است. SCSI که معمولا CUZZY تلفظ می شود مخفف “رابط کوچک سیستم های رایانه ای” است. SCSI فناوری موازی در گذشته بود که SAS جایگزین آن شده است.

SAS  ساختار مشابهی با SATA دارد:

  • دو هادی برای ارسال داده
  • دو هادی برای دریافت داده

 

تفاوت بین هارد درایوهای SAS  و SATA

در اینجا تفاوت بین هارد درایوهای SAS  و SATA را خواهیم گفت. در کابل SATA، هر چهار سیم درون یک کابل قرار می گیرند. در یک کابل SAS ، چهار سیم با دو کابل مختلف از هم جدا شده اند. لذا این فناوری موازی نیست. هر کابل هنوز هم سیم ورودی و خروجی را در خود جای داده است.

هارد درایوهای SAS و SATA

چرا سیم ها را بین دو کابل تقسیم می کنیم؟ زیرا می توانید دستگاه های بیشتری را به یکدیگر متصل کنید. با کابل SATA فقط می توانید مادربرد و درایو ذخیره سازی را به هم متصل کنید. با یک کابل SAS می توانید مادربرد را به یک درایو ذخیره سازی و یا یک سخت افزار دیگر متصل کنید که دارای اتصالات SAS باشد.

از نظر استعاری شکل این کابل ها این گونه است:

کابل SATA: اصفهان به تهران

کابل SAS: اصفهان به تهران یا اصفهان به مشهد

با SAS می توانید به مقصدهای بیشتری سفر کنید.

چرا SATA برای ذخیره سازی بهتر است؟

اگر ذخیره سازی فایل ها یکی از اولویت های شماست، باید یک کامپیوتر و یا دیسک سخت خارجی تهیه کنید که از اتصالات انتقال داده SATA استفاده کند. در ادامه دلیل این ادعا را توضیح می دهیم:

سرعت خواندن و نوشتن

فناوری SATA وقتی داده ها به درایو ذخیره سازی منتقل می شوند، بهترین عملکرد را دارد. اما هنگام انتقال داده از درایو ذخیره سازی، با سرعت کمتری کار می کند.

به همین دلیل، اگر اطلاعاتی ذخیره می کنید که نیازی به استفاده منظم از آنها ندارید، SATA فناوری بسیار خوبی است. بنابراین اگر داده های زیادی را در رایانه شخصی یا درایو خارجی ذخیره می کنید، یک رایانه شخصی یا درایو ساخته شده با اجزای SATA تهیه کنید.

میزان ذخیره سازی

SATA  ظرفیت ذخیره سازی بسیار زیادی دارد و این دلیل دیگری است که باعث ایجاد یک قطعه عالی در کامپیوتر شخصی یا درایو خارجی شما می شود.

قیمت

سخت افزار SATA پیچیدگی کمتری نسبت به سخت افزار SAS دارد، بنابراین ارزان قیمت تر است. این بدان معناست که رایانه های شخصی و درایوهای خارجی که از فناوری SATA استفاده می کنند نیز ارزان ترند.

چرا SAS برای سرورها و ورک استیشن ها بهتر است؟

SAS  برای دو منظور عالی است:

به چه دلیل؟ در ادامه توضیح خواهیم داد:

سرعت خواندن و نوشتن

SAS یک فناوری کاملاً سریعتر از SATA است زیرا اطلاعات را با همان سرعتی که به فضای ذخیره سازی انتقال می دهد، از فضای ذخیره سازی خارج می کند. سرورها و ایستگاه های کاری بسیار به انتقال داده متکی هستند، بنابراین داشتن سخت افزاری که بتواند اطلاعات را با سرعت سریع ارسال و دریافت کند بسیار خوب است.

ظرفیت ذخیره سازی

SAS ظرفیت ذخیره سازی به اندازه SATA ندارد، اما نیازی هم به آن ندارد. سرورها از چندین هارد دیسک مختلف با استفاده از تکنولوژی RAID استفاده می کنند، بنابراین ظرفیت ذخیره سازی مشترک همه هارد دیسک ها را خواهد داشت.

قیمت

سخت افزار SAS پیچیده تر است و این باعث گرانتر شدن آن می شود.اما اگر خوشبینانه بنگریم سخت افزار SAS دوام بیشتری نسبت به SATA دارد.

فناوری هوشمند

SAS با فن آوری های یکپارچه ساخته شده است که به ویژه برای سرورها و ایستگاه های کاری مفید است. هارد دیسک هایی که با اتصالات SAS ساخته می شوند در “محفظه های SCSI” نیز جای می گیرند.

محفظه SCSI یک قطعه سخت افزاری است که به هارد دیسک شما کمک می کند ترافیکی را که از طریق SAS رفت و آمد می کند مدیریت کند. اگر خطایی در سخت افزار وجود داشته باشد، برنامه نویسی SCSI می تواند آن را پیدا کرده و گزارش دهد.

 

ادمین RayanVIP
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *