نکاتی که موجب کاهش دمای سرور ها می شوند

کاهش دمای سرور

به عنوان صاحب یک کسب و کار برای پیشبرد بهتر اهداف سازمان و سهولت دسترسی به داده میان کارکنان سازمان نیاز به یک شبکه و سرور قابل اطمینان و پویا هست. شاید شما پس از تحقیق و جست و جو در رابطه با ایجاد یک فضای مناسب برای سرور های شبکه با مواردی مختلفی مواجه شوید اما مورد مهمی که هم کنون قصد داریم به آن بپردازیم یعنی کاهش دمای سرور ها را نادیده بگیرید.

برای داشتن یک اتاق سرور صحیح و استاندارد‌ یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن بپردازید گرما است. بله! گرما….

سرورها انرژی مازاد ناشی از کارو پردازشی که انجام می دهند را به صورت گرما به محیط منتقل می‌کنند. بنابراین در یک اتاق سرور یا دیتاسنتر مدیریت این گرما و کاهش دمای سرور یک مسئله مهم است زیرا بالا رفتن بیش از حد دمای سرور خساراتی را به بار می آورد.

داغ شدن سرور موجب کاهش سن اجزای سازنده سرور و خرابی زود هنگام می شود. همچنین عملکرد نامنظم سیستم و خطر آتش سوزی از پیامد های دیگر آن است.

کاهش دمای سرور ها

کاهش دمای سرور

داشتن یک اتاق سرور خوب که همیشه دمای متعادل و مناسب داشته باشد کار سختی است. اما امروز ما طی این مقاله مواردی ساده برای کاهش دمای سرور که در نتیجه تحقیقاتمان دریافتیم را در اختیار شما خواهیم گذاشت و به شما مشتریان رایان وی آی پی نشان می دهیم چگونه اتاق سرور خود را با کمترین تلاش خنک کنید.

برای کاهش دمای سرور به این سوالات باید پاسخ دهید:

 1. آیا اتاق سرور مسیر مناسب ورود و خروج جریان هوا دارد؟
 2. چند نفر در اتاق سرور کار خواهند کرد؟
 3.  آیا در مجاورت اتاق سرور منبع گرما وجود دارد؟
 4.  عایق بندی اتاق سرور چگونه است؟
 5.  چه نوع روشنایی در اتاق سرور وجود دارد ومیزان گرمایی که تولید می کند چگونه است؟
 6. آیا سیستم اطفا حریق در نظر گرفته شده است؟

هرچه سرور شما از نظر ابعاد و حجم کاری بزرگتر باشد پاسخ دادن دقیق به این سوالات حیاتی تر می شود.

پیش از پاسخ به این سوالات باید بودجه خود را تعیین کنید تا بتوانید دقیق ترین پاسخ را بدهید.

برای کاهش دمای سرور وجود دریچه های ورود و خروج هوا یک ضرورت مطلق است و هزینه بر هم نیست. در واقع بدون وجود این دریچه ها باید بگویم که شما از پیش بازنده هستید! با اطمینان از وجود این دریچه ها، درب اتاق سرور بسته شده و تهویه مطبوع بسیار کارآمد تر عمل خواهد کرد.

در واقع کیفیت طراحی اولیه اتاق سرور شما نقش موثری در کاهش دمای سرور دارد و در طراحی این اتاق باید حتما راه کارهای خنک کردن سرور را در نظر گرفته شده باشد.

آیا تا کنون در رابطه با راه رو های هوای سرد و گرم چیزی شنیده اید؟ توضیح مختصری در این رابطه می دهم:

راه رو هوای سرد:

یک راه رو تنفس سرد در اتاق سرور موجب می شود که مسیر هوای سرد و گرم جداسازی شود و چرخه ای ایجاد شود که با خروج هوای سرد به خنک شدن دستگاه ها کمک کند.

راه رو هوای گرم:

یک سیستم راهرو گرم برای خنک نگه داشتن یک اتاق سرور عالی است. همانطور که می دانیم هوای گرم تمایل به افزایش دارد. سیستم راه رو گرم از این مزیت استفاده می کند و هوای گرم را به واحد AC (تهویه) باز می گرداند تا به هوای سرد تبدیل شود و این چرخه ادامه پیدا کند.

اگر به یک اتاق دارای سیستم تهویه هوا  برای کاهش دمای سرور دسترسی نداشتید چه کنید؟

وحشت نکنید! شما می توانید دستگاه های تهویه هوای قابل حمل را خریداری کنید. در خریداری این دستگاه مراقب باشید که وسوسه نشوید و ارزان ترین دستگاه تهویه هوا را خریداری کنید. زیرا باید این دستگاه تهویه هوا به صورت مداوم روشن باشد و اگر به اندازه کافی کیفیت نداشته ممکن است با از کار افتادن موجب آتش سوزی تجهیزات شما شوند. علاوه بر این پیشنهاد می کنم یک سیستم تهویه هوای پشتیبان هوا در نظر بگیرید تا در صورت از کارفتادن یکی، دیگر فعالیت خود را ادامه دهد و احتمال خطر پایید بیاید.

خرید سرور اچ پی

مرور یک نکته ظریف در رابطه با کاهش دمای سرور:

با فضاهای خالی موجود در اتاق سرور چه می کنید؟ آیا می دانید که این فضاهای خالی موجب به دام افتادن هوای گرم در آنها می شود. در نتیجه ی این امر تاثیر هوای خنک وارد شده به اتاق سرور و فضای رک به صورت قابل توجهی کاهش می یابد. اما چاره چیست؟

صفحه های خالی در بازار موجود هستند که با نصب آنها در فضاهای اضافی مانع از جذب هوای گرم در داخل رک های سرور می شوند.

بیشتر بخوانید: CNA یا آداپتور شبکه همگرا

کنترل منظم دمای اتاق سرور

دمای اتاق سرور خود را در فواصل زمانی مختلف اندازه گیری کنید. این دما باید در یک رنج با فاصله کم قرار داشته باشد تا نشان دهد سیستم خنک کننده اتاق سرور شما درست کار می کند. اگر اینگونه نبود باید راه حل های کارآمدتری انتخاب کنید.

از حذف شدن مواردی که در ادامه نام برده می شوند مطمئن شوید تا اتاق سرور شما سرد بماند:

 • پنجره ها
 • درهای غیر ضروری
 • گرد و غبار
 • نور خورشید
 • ترک های ترمیم نشده
 • فضاهای خالی در دیوارها
 • دستگاه هایی که نصب شدن آن ها در اتاق سرور ضروری نیست.

سعی کنید از نگهداری هر چیز اضافی در آنجا جلوگیری کنید و تا حد امکان از ورود به اتاق خودداری کنید و تنها برای انجام کارهای معمول نگهداری و عیب یابی به اتاق سرور بروید. زدودن گرد و غبار از سرور نیز در کاهش دمای سرور تاثیر ویژه ای دارد. تجمع بیش از حد گرد و غبار روی فن های سرور موجب کاهش عملکرد آنها می شود.

شاید ذکر این نکته بسیار جزئی به نظر برسد اما حتی تجهیزات روشنایی را کم کنید زیرا در کاهش دمای سرور شما تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. اگر از لامپ های رشته ای استفاده می کنید باید بگویم که آنها می توانند به دمای بالایی برسند بدون این که در واقع نور زیادی تولید کنند.

نکاتی که ذکر شد مواردی بود که به ادمین یا مدیر یک کسب و کارکمک شایانی میکند. توجه داشته باشید هزینه کردن برای سیستم خنک کننده به جهت کاهش دمای سرور شاید زیاد به نظر برسد اما مطمئن باشید از بروز یک خطر جدی و ضرری چندین برابر در کسب و کارتان مصون خواهید ماند.

منابع:

 

ادمین RayanVIP
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *