شناخت انواع RAM و نحوه استفاده از آن

شناخت انواع Ram

از سری مقالات سایت رایان وی آی پی، با مقاله ای در رابطه با شناخت انواع RAM در خدمت شما هستیم و می خواهیم بدانیم RAM کامپیوتری چیست، چه کاربردی دارد و انواع مختلف آن به چند دسته تقسیم می‌شود. همراه ما باشید تا با زبانی ساده و از بعدی جدید این موضوع را بررسی کنیم.

RAM  (Random Access Memory) یکی از مهمترین بخش های یک سیستم رایانه ای مدرن است. CPU یک کامپیوتر برای انجام کارها به داده و دستورالعمل نیاز دارد. این اطلاعات باید در محلی ذخیره شود. که از این “محل” به عنوان حافظه رایانه یا RAM (رم) یاد می شود.  انواع مختلفی از رم ها وجود دارد که با شناخت انواع RAM جوانب مثبت و منفی هر کدام را درخواهیم یافت.

در CPU ها حافظه با حجم بسیار کمی وجود دارد که به “حافظه نهان یا کش” CPU معروف است. این حافظه فوق العاده سریع  و گران است و اساساً بخشی از خود پردازنده است. به همین دلیل نمی توان از آن به عنوان حافظه اولیه کامپیوتر استفاده کرد. این جایی است که RAM وارد بازی می شود. RAM از تراشه های سیلیکونی که روی یک باس قرار گرفته اند تشکیل می شود. خود CPU در واقع یک RAM است. اما زمانی که از این واژه استفاده می شود معمولا منظور حافظه رم خارج از CPU است.

باس یک مجموعه مدار است که اطلاعات را بین پردازنده و  رم جابه جا می کند. سیستم عامل اطلاعات را از هارد دیسک به RAM منتقل می کند تا برای پردازش توسط CPU آماده شود. برای درک دقیق تر این موضوع می توانیم پخش یک ویدئو را مثال بزنیم. هنگامی که ویدئو درحال لود شدن است داده ها از هارد دیسک به RAM منتقل می شوند.

برای قیاس بهتر، RAM را روی یک میز در نظر بگیرید و کشوهای میز را هارد دیسک و خودتان را یک پردازنده! در این حالت برای شما کار با ابزارهای رو میز بسیار سریع است. در این میان شما به عملی احتیاج دارید که اشیا مورد نیاز شما را از داخل کشوها روی میز بیاورد تا روی آن پردازش انجام دهید. این ها اطلاعات پایه ای بود که برای شناخت انواع RAM باید می دانستید.

انواع RAM (رم)

رایانه ها ، تلفن های هوشمند ، کنسول های بازی و هر نوع دستگاه محاسباتی دیگر که در حال استفاده است امروزه دارای نوعی رم است. ما هر یک را مرور خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که چگونه کار می کند و برای چه چیزی استفاده می شود. برای شناخت انواع RAM به طور خاص موارد زیر را تحت پوشش قرار خواهیم داد:

  • SRAM
  • DRAM
  • SDRAM
  • SDR RAM
  • DDR SDRAM
  • GDDR
  • HMB

 

 SRAM و DRAM

حافظه دسترسی تصادفی استاتیک (SRAM) و حافظه دسترسی پویا (DRAM) دو طبقه بندی حافظه هستند. با استفاده از SRAM ، داده ها با استفاده از شش سلول حافظه ترانزیستور ذخیره می شوند. SRAM اغلب به عنوان حافظه نهان پردازنده (CPU) استفاده می شود و به طور معمول قابل تعویض توسط کاربر نیست.

DRAM داده ها را با استفاده از یک ترانزیستور و یک جفت خازن ، که یک سلول DRAM را تشکیل می دهند ، ذخیره می کند. DRAM ارزانتر است اما کمی کندتر از SRAM است. اکثر ماژول های حافظه DRAM قابل تعویض توسط کاربر هستند.

SDRAM

شاید برخی تصور کنند SDRAM ترکیبی از SRAM و DRAM اما اینطور نیست. SDRAM یک رده از DRAM است که با ساعت CPU همگام می شود، بدین معنی که برای پاسخگویی به داده ورودی منتظر سیگنال ساعت می ماند. با توجه به ماهیت هم زمانی آن و نحوه پیکر بندی حافظه SDRAM، CPU می تواند چندین دستورالعمل را به صورت هم زمان اجرا کند و عملکرد آن را به صورت قابل توجهی بالا می برد.

SDRAM فرمی از RAM است که امروزه در اکثر رایانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شناخت انواع رم : SDR RAM

SDR RAM نام گسترده ای برای SDRAM  است، که هم نوع و یکسان هستند اما SDRAM رایج تر است.  DDR SDRAM در اصل نسل دوم توسعه یافته SDR SDRAM است.

شناخت انواع RAM : DDR RAM

DDR RAM از نطر عملکرد مشابه SDR SDRAM با این تفاوت که دو برابر سریع تراست. به این دلیل که قادر به پردازش دو دستورالعمل خواندن و نوشتن در هر چرخه ساعت CPU است، از این رو سرعتی دو برابر دارد.

چندین نسل از حافظه DDR وجود دارد: نسل اول ، که ما از آن به عنوان DDR 1 یاد می کنیم ، سرعت SDRAM را با اجازه دادن به عملیات خواندن و نوشتن در هر دو مرحله اوج و میانی چرخه CPU ، بالا می برد. DDR2 ، DDR3 و DDR4 امروزه از نظر ظاهری نسبت به اولین نسل DDR بهبود یافته اند. عملکرد این ماژول های حافظه در انتقال مگا در ثانیه یا “MT / S” اندازه گیری می شود. یک انتقال مگا در اصل معادل یک میلیون چرخه ساعت است. سریعترین تراشه های DDR نسل اول می توانند 400 MT / s را انجام دهند درحالی که DDR4 سرعت 3200MT / s داراست!

 GDDR SDRAM

GDDR SDRAM نوعی از DDR SDRAM است که به طور خاص برای رندر گرافیک ویدیویی طراحی شده است و معمولا با یک GPU اختصاصی (واحد پردازش گرافیک) در کارت گرافیک در رابطه است. این حافظه با همان سرعت SDRAM معمولی پاسخ نمی دهد ، اما می تواند اطلاعات بیشتری را در صورت پاسخ، به یکباره منتقل کند که این برای برنامه های گرافیکی مناسب است زیرا در آن لازم است چندین گیگابایت از داده های بافتی برای ارائه صحنه پخش شوند و کمی تاخیر موجب میشود صحنه غیر واقعی شود.

HMB

GDDR در قالب حافظه HBM رقیبی دارد که در تعداد محدودی از کارتهای گرافیکی ساخته شده توسط AMD ارائه شده است. در حال حاضر آخرین نسخه آن HBM 2 است. حافظه HBM  از یک تراشه 3 بعدی استفاده می کند که مسیری گسترده  با مسافت کم برای داده ها ایجاد می کند در نتیجه نسبت به GDDR دارای تاخیر کمتری است.

و در انتها

اگر می خواهید حافظه رایانه و سرور خود را به روز کنید یا کامپیوتر شخصی برای خود خریداری کنید ، باید اطمینان حاصل کنید که این حافظه با سایر اجزای موجود در رایانه شما سازگار است.حال که با شناخت انواع RAM در این حوزه آگاهی کافی دارید قبل از اینکه به سرعت یا هر ویژگی دیگر نگاه کنید ، باید فناوری حافظه صحیح را انتخاب کنید.

مجموعه رایان وی آی پی در زمینه مشاوره جهت بروز رسانی سیستم ها در کنار شماست.

ادمین RayanVIP
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *